Alara Buyukcinar

McGill'de İşletme Eğitimi

Bize biraz eğitim hayatından bahsedebilir misin? Neden İşletme eğitimi almayı seçtin?

Üniversite eğitimimi Kanada’daki McGill Universitesinde tamamladım. işletme bölümü mezunuyum. Global strateji, uluslararası işletme ve girişimcilik alanlarında uzmanlık yaptım. Aslında İngiltere’de eğitim almayı planlıyordum, fakat lise son sınıftayken ekonomi eğitimi almak istemediğime karar verdim. İngiltere’deki üniversitelerin ekonomi bölümlerine başvurmuştum ve bir kere başvuruyu gönderdikten sonra bölüm değiştirilmesine izin verilmiyor. Ben de işletme okumak istediğime karar verince bu alanda Kanada'nin en iyi üniversitesi olan McGill’e gitmeye karar verdim.

Bu programı seçmeni ne sağladı?

Okuduğum kitaplar ve kendi araştırmalarım sonucunda bu programı seçtim.

Programa başvuru sürecinden bize biraz bahsedebilir misin?

Lisede uluslararası bakalorya (IB) programında olmam ciddi bir avantaj sağladı. Yapmam gerekenler sadece testlere girmek, online formları doldurmak ve başvuru süreçlerini takip etmekti. 

Üniversite hayatını biraz anlatırmısın?

Üniversite hayatım çok güzel geçti. Montreal, tam bir öğrenci şehri. Gece hayatından restaurantlara ve kafelere çok farklı konseptlerin olduğu eğlenceli ve güvenli bir şehir. Ayrıca yılın 12 ayı her mevsime özel festivaller oluyor. Montreal'de kışları hava eksi 40lara kadar soğuyor ve metrelerce kar yağıyor. Kış sporlarına ilgili öğrenciler araba kiralayarak 1 saat içerisinde harika kayak merkezlerine gidebiliyorlar.

Üniversitedeki program çok zordu. Özellikle işletme fakultesi küçük bir fakülte ve derslerin çoğu grup çalışmaları üzerine bu yüzden Türkiye’deki eğitim sisteminden çok daha farklı.

Türkiye’de başka bir üniversitenin programında da aynı imkanları bulabileceğini düşündün mü?

Kesinlikle düşünmedim.

Diğer yerlere göre Kanada’da eğitim almak sence nasıl bir deneyim?

Muhteşem bir deneyimdi. Uluslararası bir şehirde olmak ve farklı külterlerden arkadaş edinmek için harika bir fırsat. Eğitim çok kaliteli ve daha sonra karşılığını alıyorsunuz.

Türkiye ile karşılaştırdığında Kanada’daki eğitim sisteminde nasıl farklar var?

Eğitim kesinlikle daha zor. Boğaziçi Üniversitesi’nden değişim programı ilen gelen öğrenciler de zorlandıklarını dile getirmişlerdi. Açık görüşlü ve yardımcı olmayı seven hocalar olduğundan dolayı herhangi bir sorunuzda yardımcı oluyorlar. Ayrıca bir profesörün karşısına onun fikrine karşı bir fikir ile gelindiği zaman dahi bu tutum devam ediyor. Bu noktalarda Kanada Türkiye’den ayrılıyor çünkü ülkemizdeki eğitim sistemi Kanada’ya göre ezberci ve basmakalıp kalıyor.

Kanada'yı üniversite eğitimi için tavsiye eder misin?

Kesinlikle tavsiye ederim.

Montreal’deki hayatından kısaca bahseder misin?

Yukarıda da bahsettiğim gibi hayatım çok çalışarak aynı zamanda çok eğlenerek geçti.

Gelecek planlarında neler var?

Şu anda Universal Music’in Türkiye şubesinde İş Geliştirme bölümünde çalışıyorum. Yakın gelecekte master programına gitmeyi düşünmüyorum, iş hayatını seviyorum.

Bu programla ilgilenenlere tavsiyelerin var mı?

Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olur. IB programı okursanız üniversiteden kredi alıyorsunuz ve derslere hazır bir şekilde gelmiş oluyorsunuz, bunu da herkese öneririm.