Merve Erhan

Virginia Üniversitesinde İşletme Eğitimi

Wed, 09/26/2018 - 13:33

Bize biraz eğitim hayatından bahsedebilir misin? Neden Virginia Üniversitesi'ni tercih ettin?

Virginia Üniversitesi'ni tercih etmemin 3 sebebi vardı. Birincisi, Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanı ve Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin yazarı Thomas Jefferson tarafından kurulmuş köklü bir kurum olmasıydı. Bunun yanı sıra İşletme Fakültesi ABD en iyi üniversiteler sıralamasında en üstlerde yer alıyordu. Farklı kültürlerden birçok insanlarla tanışıp hayat adına çok güzel şeyler deneyimleyebilmek de önemli bir nedendi.

ABD'de eğitim alma kararını ne sağladı?

Amerika'da eğitim almak istememin sebebi gelecekteki imkanlarımı arttırabilmek ve dünya görüşümü genişletebilmekti. Ailemin vizyon sahibi olması sayesinde şu anda bu konumdayım. Ortaokuldan beri benim Amerika’da okumam konusunda ailem bana hep destek oldu ve bu şekilde hayal ettirdiler. Onlar olmasaydı eminim buna cesaret edemezdim.

Programa başvuru sürecinden bize biraz bahsedebilir misin?

Başvuru süreci bir kaç adımdan oluşuyor ve uzun zaman alabiliyor. Ancak bana kalırsa Türkiye'deki sisteme göre daha adil çünkü sadece 1 sınava göre değerlendirilmek yerine üniversiteler tarafından detaylı bir inceleme sonucunda karar veriliyor. En dikkat ettikleri şeyler lise ders notları, öğretmenlerin tavsiye mektupları ve en yüksek skoru aldığın SAT test sonuçları. Bunlardan hiç birisi bir günün bir kaç saatine bağlı değil. Bunlarla birlikte sosyal aktiviteler de başvurularda üzerinde durulan önemli bir konu.

Üniversite hayatını biraz anlatırmısın?

Üniversite hayatım çok keyifliydi, her zaman özlüyorum. Güzel arkadaşlıklar edindim ve iyi bir eğitim aldım. Kendime birçok şey kattığımı düşünüyorum.

Türkiye’de başka bir üniversitenin programında da aynı imkanları bulabileceğini düşündün mü?

Düşünmedim, hatta ÖSS'ye bile girmedim. Şu anda da verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu tekrar anlıyorum.

Diğer yerlere göre Amerika’da eğitim almak sence nasıl bir deneyim?

Kesinlikle özel bir deneyim. Sadece eğitim almadığımı ve aynı zamanda farklı bir hayat görüşü benimsediğime inanıyorum.

Türkiye ile karşılaştırdığında Amerika’daki eğitim sisteminde nasıl farklar var?

Türkiye ile karşılaştırdığımda Amerika'da okumak birçok açıdan farklı. Sadece dersler anlamında değil hayat anlamında da zorlandığım ama sonuçta daha güçlü bir insan olmamı sağlayan bir sistem. Sürekli konuşulan dil anadil değil ve eğitim bizim aldığımızdan çok daha ileri seviyede bu yüzden zorlayıcı fakat çok özel bir deneyim.

Amerika'yı üniversite eğitimi için tavsiye eder misin?

Evet tavsiye ederim çok keyifli bir deneyim.

Virginia'daki hayatından kısaca bahseder misin?

Virginia Üniversitesi genel olarak öğrencilerin ve öğretmenlerin olduğu bir kasabaya konumlandırılmış. Üniversite'nin kurucusu Thomas Jefferson. Hem modern hemde köklü bir üniversitedir. Çok kalabalık olması nedeniyle bir sürü farklı ders, öğretmen, aktivite vs. bulunuyor.

Gelecek planlarında neler var?

Türkiye'de çalışıyorum, kariyerime ülkemde devam edeceğim.

Bu programla ilgilenenlere tavsiyelerin var mı?

Hazırlıklarını son dakikaya bırakmasınlar. Eğer uzun zamanda hazırlanırlarsa çok daha iyi sonuçlar alacaklardır.