Melisa Sezen

SUNY Programı İTÜ-FIT Moda Tasarımı ile 2 Kıtada Birden Yaşamak

Wed, 09/26/2018 - 13:46

Neden moda eğtimi almayı seçtin?

Küçüklüğümden beri her zaman modaya ilgim vardı ve aklımdan bir şeyler tasarlayıp güzel olucağını düşünürdüm bu da benim bu bölümü seçmemi sağladı.

Bu programı seçmeni ne sağladı?

FIT her zaman hedefimdeki okuldu. Liseyi bir süre Kanada’da okuduktan ve yalnız olmanın zorluklarını gördükten sonra dört yıl daha yurt dışında yaşamak fikrindense ITU ve FIT ortak diploma programı bana daha cazip geldi ve bu programı seçmeye karar verdim. 

Programa başvuru sürecinden bize biraz bahsedebilir misin?

Okula başvuru üç aşamadan oluşuyor portfolyo hazırlamanız, yetenek sınavına girmeniz ve sonrasında da mülakata katılmanız gerekiyor. 30 kişilik kontenjanı olan bir bölüm fakat Toefl’dan istenen yüksek puan nedeniyle sınıflar maksimum 20 kişi başlıyor ve zorluklar arttıkça kişi sayısı git gide azalıyor. ITU’de 1 buçuk yıl okuduktan sonra 2. sınıfın 2. dönemini ve yaz dönemini FIT’de geçiriyorsunuz. 3. yıl ITU’de geçerken bu 3. yılın sonunda 3.00’dan yüksek GPA yaparak ve yeni bir portfolyo daha hazırlayarak FIT’ye başvurmanız gerekiyor. 

Üniversite hayatın nasıl geçiyor?

Okul hayatım genellikle proje yaparak ve yetiştirmeye çalışarak geçiyor. Sınıfımızın 10 kişi olmasından dolayı normal bölümlerde olan sosyallik ITU’de bu bölümde maalesef çok mümkün değil.

Türkiye’de başka bir üniversitenin programında da aynı imkanları bulabileceğini düşündün mü?

Türkiye’deki başka bir okulda bu imkanları bulmak pek mümkün değil. ITU ve FIT sizi gerçekten piyasaya hazırlayacak şekilde eğitim veriyor. Teknik bir üniversite olduğundan dolayı sanatsal eğilimden çok eğitimde teknik bilgilere de önem veriliyor. Maalesef diğer üniversiteler de bu imkanların çoğu yok.

Diğer yerlere gore Amerika’da okumak sence nasıl bir deneyim?

Amerika, özellikle NYC moda için çok önemli bir yer. Okulun verdiği eğitimin ve bilginin dışında bir çok imkanla karşılaşabiliyorsunuz ve ileride iş hayatında da yardımcı olacak bağlantılar kurabiliyorsunuz.

Türkiye ile karşılaştırdığında Amerika’daki eğitim sisteminde nasıl farklar var?

FIT’deki eğitim sistemi, ITU ile eşdeğer olmasına rağmen aralarında çok büyük farklılıklar bulunmakta. En önemlisi ITU’de başladığınız ilk yıllarda kendinize değil hocalara beğendirmek için projeler yaparken FIT’de yaratıcılığınızı geliştirip istediğiniz gibi yansıtabiliyorsunuz. Bunun dışında ITU’de öğrencilerin azlığıyla orantılı olarak bölüm profesörlerinin sayısı da sınırlı yani ITU’de bulunduğunuz süre boyunca dersleri sürekli aynı profesörlerden almak zorundasınız.

Amerika'yı üniversite eğitimi için tavsiye eder misin?

Bence Amerika üniversite okumak için güzel bir ülke, her konuda kendinizi geliştirmenizi sağlıyor.

New York’taki hayatından kısaca bahseder misin?

New York’ta hayat hem sabah hem de gündüz çok renkli. İstediğiniz zaman istediğiniz saatte gidebilecek yerleri her zaman bulabilirsiniz. Fakat FIT’de alınan ders sayısının fazlalığından dolayı günler çok yoğun bir tempoda geçiyor tabiki sosyal hayatınızla beraber NYC biraz yorucu bir şehir olabiliyor.

Gelecek planlarında neler var?

Gelecekteki kariyer hedeflerimin arasında Contemporary veya Designer Wear bir markanın tasarım ekibinde bulunmak var.

Bu programla ilgilenenlere tavsiyelerin var mı?

Eğer bu programa katılmayı düşünürseniz size verebiliceğim en büyük tavsiye, yapacağınız projelerde o anı kurtarmaktan yapayım bitsin demekten çok her zaman geleceğe yönelik çalışmalarda bulunmanız.