Amerikan Üniversitelerinin Bütçeleri

Üniversite denince öğrencilerin aklına ilk önce sosyal aktiviteler, fakülte ve sağlanan olanaklar gelir. Diğer yandan üniversiteler de aynı şirketler gibi operasyonel giderlere sahiplerdir ve her sene sonunda bir sonraki sene için bütçelerini hazırlarlar.

September 2018
campus life
efet's picture

Efe Tuncel

ABD başkanlık seçimlerini kazanarak ABD'nin 45. başkanı olan Donald Trump’ın öne çıkan vaatlerinden birisi de federal bütçede kesintiler yapmak olmuştu. Peki bu uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretlerinde artışa sebep olur mu şeklinde bunun bir kaygı konusu olabileceğini düşünerek sizler için bu konuyu inceledik.

Bilindiği üzere dünyanın pek çok ülkesinde üniversiteler kar etmek amacıyla hareket etmezler. Ülkemizde devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversiteleri de mevcuttur. Ancak kanunlar gereği vakıf üniversiteleri de kar amacı güdemez ve devlet üniversiteleri ile aynı üniversite kanununa bağlı olarak kamu hizmeti verirler. Bu yüzden üniversite denince öğrencilerin aklına ilk önce sosyal aktiviteler, fakülte ve sağlanan olanaklar gelir. Diğer yandan üniversiteler de aynı şirketler gibi operasyonel giderlere sahiplerdir ve her sene sonunda bir sonraki sene için bütçelerini hazırlarlar. Mesela ülkemizdeki devlet üniversiteleri 5018 Sayılı yasaya dayalı olarak Maliye Bakanlığı bütçeleme tekniği kurallarına uygun bütçe hazırlar, Maliye Bakanlığına sunar ve bütçelerinin büyük bir bölümünü buradan gelen destekle karşılarlar.

Ancak Amerikan üniversiteleri için durum daha farklıdır. Amerikan üniversiteleri genelde bütçelerini 5 farklı yoldan elde ettikleri gelirlerle karşılarlar.

Devlet Sübvansiyonu Devlet üniversiteleri Amerikan federal hükumetinden ve konumlandıkları eyaletten maddi destek alırlar. Örnek vermek gerekirse Rutgers Üniversitesi 3.8 Milyar Dolarlık 2016 bütçesinin %21’ini, New Jersey eyaletinin desteği sağlamıştır.

Öğrenim Ücreti ABD'de hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler öğrencilerden öğrenim ücreti almaktadırlar. Özel üniversitelerde öğrenim ücreti daha yüksektir. Bir çalışmaya göre 2016-2017 okul yılı ortalama öğrenim ücreti özel üniversitelerde 33,480 Dolar, devlet üniversitelerinde ise eyalet öğrencileri için 9,650 Dolar, eyalet dışı öğrencileri için 24.930 Dolar olmuştur.

Bağışlar Amerikan üniversitelerinden mezun olan öğrenciler hayatlarının ilerleyen dönemlerinde mezun oldukları üniversiteye ciddi tutarlarda bağışta bulunurlar. Stanford Üniversitesi 2015 yılında 1.6 Milyar Dolar bağış alarak bu alanda öne çıkmıştır. En çok bağış alan diğer üniversiteler ise şu şekilde olmuştur: Harvard University, University of Southern California, University of California-San Francisco, Cornell University, Johns Hopkins University, Columbia University, Princeton University, Northwestern University, University of Pennsylvania, University of California-Los Angeles, Duke University, University of Washington, University of Chicago, Yale University, New York University, Massachusetts Institute of Technology, University of Michigan, University of Notre Dame, University of California-Berkeley

Hibeler ve Destekler Üniversitelerdeki öğretim üyeleri, araştırma veya eğitim çalışmalarını finanse etmek için kamu ve özel vakıflardan çeşitli hibeler ve destekler alırlar.

Lisans Gelirleri Üniversiteler kendi logo ve isimleri bulunan tişörtler, kahve kupaları, vb. üniversite ürünlerini üreten ticari firmalara isim haklarını kiralar ve bunun karşılığında düzenli bir gelir elde ederler.

Özetlemek gerekirse, federal bütçe kesintilerinin üniversite öğrenim ücretleri üzerinde olumsuz bir etki yaratması beklenmiyor. Ancak kampuster olarak bu konuyu yakin bir şekilde takip etmeye devam edeceğiz.