efet's picture
Efe Tuncel

ABD'de Spor Bursu İmkanları

ABD'deki üniversitelerde sporcu öğrenciler için birçok fırsat bulunuyor. Çeşitli üniversiteler, akademik olarak nitelikli ve belirli bir sporda yetenekli öğrencilere üniversite eğitimleri için burs imkanı sunuyorlar. Bu yazımızda ABDdeki spor burslarından genel olarak bahsetmenin yanı sıra bölgesel ve ulusal atletizm dernekleri, burs için uygunluk şartları ve başvuru süreci hakkında bilgilere yer veriyoruz.

Uluslararası öğrenciler için sporcu bursuna başvuru ve kabul edilme süreci uzun ve karmaşık olabilir. Bir akademik bursa başvurmak için form doldurup gerekli belgeleri gönderirken, sporcu bursu başvuru süreci daha çetrefilli olmaktadır. Bu noktada uluslararası öğrencileri zor bir başvuru süreci beklemektedir.

Spor bursları bölgesel ve ulusal atletizm dernekleri tarafından verilir.  Antrenörler kimin burs alacağına karar verme konusunda önemli bir rol oynamaktadırlar. Burs verilen spor dalları her üniversitede farklıdır. Bir araştırmaya gore son senelerde en çok burs verilen spor dalları basketbol, beyzbol, futbol, amerikan futbolu,​​ yüzme, dalış, tenis, kürek çekme, koşu, eskrim, golf, jimnastik, buz hokeyi, kayak, ​​softball, atletizm, voleybol, su topu, çim hokeyi, ve güreş, rugby olmuştur.

Spor bursları özel bir durum olmadığı sürece yıllık olarak sağlanır ve genellikle ABD'de lisans eğitimini tamamlamak için gereken normal süre olan dört yıl boyunca yenilenebilir. Burs ücretleri birkaç bin dolardan tam bursa kadar değişkenlik gösterir. Spor bursu ile öğrenciler okul ücreti, konaklama ücreti, spor seyahatleri masrafları, spor malzemeleri masraflarını karşılayabilirler.

Bursu alabilmek üzere en önemli unsur, burs alınan üniversiteyi temsil etmek üzere ilgili takımda oynarken, aynı zamanda bir lisans bölümüne kayıtlı olmak ve eğitimin sürdürülüyor olmasıdır. Yani, öğrenciler üniversiteye yalnızca spor için katılamazlar. Spor burslu öğrenciler lisans derecesinde (üniversitenin sunduğu herhangi bir alanda) öğrenimlerini sürdürmelidirler. Spor ile ilgili bir lisans derecesi yoktur, ancak asıl ilgi alanı spor olan öğrenciler genellikle egzersiz bilimi, fizik tedavi veya benzeri alanlarda eğitim alabilirler.

Atletizm bölümü ve kriterler

Bölgesel ve ulusal atletizm dernekleri üniversiteler arası spor organizasyonları düzenlerler ve burs ilgili kuralları koyarlar. Bir spor bursu için aday olan öğrenciler, üniversite öğrenci kabul koşullarını karşılamalı ve burslarını alabilmek ve devam ettirmek için üniversitede yüksek not ortalamasına sahip olmayı sürdürmelidirler. Atletizm dernekleri ayni zamanda aday olan öğrenciler için minimum test puanını ve akademik gereklilikleri belirlerler:

Aşağıda, üniversitelerin katılabileceği en önemli 3 atletizm derneği bulunmaktadır. Adaylar, burs için kriterleri ilgili linklerde detaylı şekilde bulabilirler.

  • National Collegiate Athletic Association (NCAA): ABD’deki en önemli ve en büyük atletik dernektir. 900’den fazla üniversite üyedir. Adaylar, 5 farklı sınava tabii tutulur. Akademik ortalamanın yüksek olması ve ilgili sınavlardan yüksek puanlar almak en önemli şartlardan biridir. Web sayfasından, yapılan spor dalına göre Division I’de bulunan ve burs veren okullar incelenebilir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri inceleyin.

www.ncaa.org/student-athletes/future

www.ncaapublications.com/productdownloads/CBSA16.pdf

  • National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA): NAIA'da yaklaşık 350 civarında çoğunlukla küçük kolej var. Atletik yetenek seviyesi yüksek olmakla birlikte, standart genel olarak NCAA takımları kadar yüksek değildir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

www.naia.org/ViewArticle.dbml?ATCLID=205322931

www.naia.org/fls/27900/1NAIA/membership/NAIA_GuidefortheCollegeBoundStudent.pdf?DB_OEM_ID=27900

  • National Junior College Athletic Association (NJCAA): NJCAA üç bölümden oluşmaktadır; burslar sadece Bölüm I ve II seviyelerinde verilmektedir. Bölüm I kolejleri tam burs imkânı sağlayabilir ve Bölüm II ise harçlar ve kitap masrafları gibi kısmi burs imkânı verebilir.

www.njcaa.org/landing/index

Başvuru Süreci

Uluslararası öğrenciler, ABD'de eğitim görmek ve bir spor bursu için aday olmaya karar verdikten sonra kendilerine sunulan birkaç seçeneğe sahiptir:

1) "Do-it-yourself" yaklaşımı: Üniversite koçlarıyla doğrudan irtibat kurarak programlarına duyduğunuz ilgiden ve yeteneğinizden haberdar etmektir. Bu yaklaşım için önerilen adımlar için, lütfen linkleri inceleyin.

http://fulbright.org.uk/media/Advising/Sports_Scholarships_Handout.pdf

http://www.sportsworx.com/

www.athleticscholarships.net

2) Bir spor bursu ajansı veya uluslararası öğrenci yerleştirme hizmeti veren kurumlar: Aktif olarak uluslararası öğrenci sporcuları arayan ve burs veren ABD üniversiteleriyle bağlantı kurmak için çalışan  bu kuruluşlar, yardımları için bir ücret talep edecek, ancak genellikle karmaşık işe alım sürecini daha kolay hale getiren ve öğrencilere kendi ağlarındaki koçların listesine erişimini sağlayacak kapsamlı bir hizmet sunmaktadır.

fulbright.org.tr

ABD'de eğitim gören lise öğrencileri spor bursu kazanmayı umut eden uluslararası öğrencilere göre daha avantajlı olurlar. Başvuru süreci başlamadan önce yerel, bölgesel ve ulusal yarışmalarda kolej ve üniversite antrenörlerinin keşiflerine denk gelmiş olacaklardır. ABD merkezli antrenörlerinin üniversite programları içinde irtibatları olabilir ve üniversite keşifcileri yarışmalardaki ilerlemelerini takip ediyor olabilir. Bu nedenle onlar için sporu kolej düzeyinde sürdürmek için burs başvuru sürecine girmek biraz daha basit olabilir ve kesinlikle uluslararası bir atlete göre daha erken başlayacaktır.

Yine de, her yıl yetenekli uluslararası öğrenciler çeşitli ABD üniversitelerinde burs almakta başarılı oluyorlar. Unutulmaması gereken en önemli nokta, başvuru sürecine girmek için hangi yolu seçerseniz seçin; ne kadar erken yol alır ve bu sürece ne kadar çok zaman ayırırsanız, hedefinize ulaşma ihtimaliniz de o kadar yüksektir.

 

 

Faydalı linkler:

www.fulbright.org.uk/study-in-the-usa/undergraduate-study/additional-resources

fulbright.org.uk/media/Advising/Sports_Scholarships_Handout.pdf

educationusa.state.gov/your-5-steps-us-study

www.collegescholarshipsusa.com