Üniversite Gazetelerinde Çalışma İmkanları

ABD üniversite gazeteleri dendiğinde bu gazetelerin üniversiteler tarafından hazırlandığı düşünülebilir. Fakat durum sanıldığı gibi değildir. Tabi ki üniversitelerin desteği söz konusudur ve üniversite yönetimleri tarafından takip edilir fakat asıl iş başında olanlar üniversite öğrencileridir.

September 2018
post graduation and careers
rebeccab's picture

Rebecca Blounker

Bu gazeteler, ABD üniversitelerinde öğrenciler tarafından hazırlanan günlük, haftalık, aylık ücretli ve ücretsiz seçenekleri olan yayınlardır. Kuruluşları ise üniversitelerin yaşlarıyla neredeyse aynıdır. Mesela Cornell Üniversitesi gazetesi bu yaş durumuna iyi bir örnek olacaktır. Üniversiteye ait olan Cornell Daily Sun gazetesinin kuruluş tarihi Atatürk’ün doğumundan 1 yıl öncesinde başlamaktadır. Yani 1880 yılından beri gazete günlük olarak okuyucularıyla buluşmaktadır. ABD üniversite gazetelerin de ön plana çıkan başka bir ilginç nokta ise satışta ulaşılan tiraj sayısıdır. Örneğin Rutgers üniversitesi öğrenci gazetesi, The Daily Targum, günlük yaklaşık olarak 15 bin tiraja sahiptir.

Özel bir tecrübe

Bu gazeteler tamamen bağımsız kalemlere sahiptir ve bu bağımsızlıkla hiçbir etki altında kalmadan yayınlarını gerçekleştirirler. ABD üniversite gazeteleri çalışanları basım ve operasyonel branş kategorileri dışında tamamen üniversite öğrencilerinden meydana gelir. Yayın politikalarını da yine bu öğrenciler belirler. Yani bağımsızlık kavramı bu gazetelerin her aşamasında bir karakter olarak varlığını sürdürmektedir. Bu bağımsız yayın politikalarının içerisinde üniversite topluluğunun gereksinimleriyle beraber, üniversitelerin  konuşlandırıldığı ilçe yada il ile alakalı hikayelerini anlatmakta önem kazanmıştır. ABD üniversite gazeteleri ağırlıklı olarak öğrencilerin gözünden kampüs yaşamı ve yüksek öğrenim ile ilgili konuları sunarlar. Bu durum öğrencilerin teşhis, yorumlama, farklı bakış açılarına sahip olma, üreticilik vb özelliklerini desteklemekte ve geliştirmektedir.

Farklı branş ve uluslararası öğrenciler

Bu gazeteler için ABD ya da başka bir ülkenin vatandaşı olunmasının önemi yoktur. Çünkü ABD üniversite gazetelerinin yayınları sadece öğrencileri tarafından hazırlanmıyor. Evet yanlış okumadınız. Uluslararası öğrenciler de bu gazetelerde görev alabiliyorlar. Ayrıca bu gazetelerde görevli öğrenciler düşünüldüğü gibi sadece gazetecilik branşı eğitimi alan öğrenciler olmuyorlar. Örneğin Cornell Daily Sun gazetesinin mevcut genel yayın yönetmeni olan Sofia Hu Cornell Üniversitesi Biyoloji Bilimlerinde son sınıf öğrencisi olarak çift ana dal eğitimini almaktadır.  Ve aynı gazetede çalışan öğrencilerin yüzde 20’si yabancıdır.

Yeni İş imkanları için iyi bir kaynak

Ayrıca ABD üniversite gazeteleri öğrencilerin eğitim dönemi ve sonraki dönemlerde, iş imkanlarına aracılık eden ilan yayınlarıyla da harika olanaklar sağlıyorlar. Mesela, Montclair üniversitesi öğrencilerinin çıkarmış olduğu Montclarion gazetesi bu duruma uygun bir örnek. Montclarion gazetesi iş ilanları sayfasında bugün itibarı ile 20’den fazla part time iş imkanı sunulmaktadır. Buraya tıklayarak incelenebilir.

Özetle, gazetecilik özellikle ileride iyi bir gözlemci ve girişimci olmak isteyen, yazılı anlatımı seven, ve sosyal, siyasal ve ekonomik olaylara karşı ilgili duyan gençler için çok güzel bir tecrübe olacaktır. Ve pek çok ABD üniversitesi öğrencilerine bu fırsatı sunmaktadır.